Webinar z dr Debrą Russell 23.11.2024
Konsekutywne, symultaniczne, a może oba? Rozważania nad zastosowaniem tłumaczenia konsekutywnego w naszej pracy
📅 Data: 23 listopada 2024
📍 Platforma: Zoom
💬 Języki spotkania: angielski, PJM
💸 Udział bezpłatny, dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu rozwoju organizacji obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Zapraszamy na webinar, który wprowadzi w zagadnienia badawcze i praktyczne wykorzystania tłumaczenia konsekutywnego (CI) i symultanicznego (SI) w kontekście tłumaczeń środowiskowych. Dla wielu tłumaczy korzystanie z CI może wydawać się mniej naturalne – brak interferencji językowej pozwala nam przecież na jednoczesne komunikowanie się z osobami migającymi i słyszącymi. Dlaczego więc mielibyśmy wprowadzać pauzy? Omówimy mity, realia i praktykę stosowania obu trybów, aby lepiej zrozumieć ich rolę w skutecznej komunikacji.
Zachęcamy do udziału na żywo, by móc aktywnie uczestniczyć w dyskusji z prowadzącą. Dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć w czasie rzeczywistym, po montażu udostępnimy nagranie części wykładowej na kanałach społecznościowych STPJM.
🔗 Rejestracja: Prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego do 20.11.2024: https://forms.gle/Y9N5TPiftewontAg7 .
Prowadząca
Dr Debra Russell, certyfikowana tłumaczka, edukatorka i badaczka z Kanady, od ponad 30 lat działa na rzecz rozwoju środowiska tłumaczy. Współpracuje z tłumaczami głuchymi od lat 80. XX wieku, specjalizując się w tłumaczeniach z zakresu medycyny, prawa, zdrowia psychicznego oraz w środowisku zawodowym. Jest Honorową Przewodniczącą Światowego Stowarzyszenia Tłumaczy Języka Migowego (WASLI) oraz pełniła funkcję Komisarza Komisji ds. Edukacji Tłumaczy Kolegialnych (CCIE) w latach 2016–2022. Jej prace naukowe dotyczą m.in. edukacji wspomaganej tłumaczeniem, tłumaczeń prawniczych oraz współpracy zespołów tłumaczy głuchych i słyszących. Dr Russell jest autorką licznych publikacji w dziedzinie tłumaczenia i wystąpiła na konferencjach w 64 krajach.