VII konferencji z cyklu Imago mundi

Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

VII konferencji z cyklu Imago mundi

25 Czerwiec 2020 - 08:00 - 26 Czerwiec 2020 - 17:00

Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego
zaprasza do wzięcia udziału w VII konferencji
z cyklu Imago mundi pod tytułem

Uczy, bawi, tumani, przestrasza…
Role tłumacza i tłumaczenia
we współczesnym świecie

 

która odbędzie się w dniach 25-26 czerwca 2020 r. w Warszawie.

Zmiany cywilizacyjne, jakie zachodzą w obecnym świecie wymuszają przyjmowanie przez tłumaczy nowych ról i nowych kompetencji, wykorzystywania nowych narzędzi i form pracy. Czy jednak oznacza to, że dawne „zadania tłumacza” odchodzą w cień? Czy przekład dalej służy jako most ponad przepaścią różnic językowych i kulturowych, a tłumacz jest tu pośrednikiem czy już kimś więcej lub mniej w procesach globalnej komunikacji? Kiedy tłumaczenie może stać się lub wręcz staje się źródłem nieporozumienia czy konfliktu?  A kiedy stanowi formę ekspresji własnej osobowości tłumacza, jego wyobrażeń i pragnień? Kiedy uczy i bawi, a kiedy „tumani i przestrasza”, by nawiązać tu (przewrotnie nieco i nie do końca dokładnie) do klasyki (także przekładoznawczej myśli teoretycznej)?   

Na kolejną konferencję z cyklu Imago mundi zapraszamy tłumaczy i przekładoznawców zainteresowanych wszystkimi formami przekładu. Pragniemy zastanowić się wspólnie nad wyzwaniami jakie stawia teoretykom, praktykom i dydaktykom przekładu współczesność.

Przewidujemy następujące bloki tematyczne:

  • współczesne role i pozycja tłumaczenia i tłumacza – jego ekosystem, warunki pracy, tożsamość i samoświadomość
  • zmiany strategii i technik tłumaczeniowych wymuszane przez inicjatorów przekładu i odbiorców lub proponowane przez tłumaczy
  • wpływ nowych narzędzi na proces tłumaczenia
  • nowe formy działalności tłumaczeniowej a nowe modele dydaktyczne.

Organizatorzy planują przeprowadzenie dwóch paneli, otwierających kolejne dni obrad. Poświęcone one będą stanowi obecnemu i przyszłości tłumaczenia.

Nasi Przyjaciele