Kazus tłumaczenia języka migowego w Europie

Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Kazus tłumaczenia języka migowego w Europie

18 Marzec 2017 - 16:00 - 18:00

STPJM oraz Instytut Lingwistyki Stosowanej UW zaprasza wszystkich serdecznie na drugi wykład prof. Christiana Rathmanna, który odbędzie się w Instytucie Lingwistyki Stosowanej 18 marca o godz. 16.00 w auli 1.008. Wykład będzie poświęcony sytuacji tłumaczenia języka migowego w Europie ze szczególną uwagą na proces kształcenia słyszących i głuchych tłumaczy.

Prof. Christian Rathmann jest głuchym badaczem od 2008 roku pracującym w Instytucie Niemieckiego Języka Migowego i Komunikacji Uniwersytetu w Hamburgu. Jest autorem wielu publikacji z zakresu nabywania i nauczania języka migowego, gramatyki Niemieckiego Języka Migowego (DGS) oraz tłumaczenia języka migowego. Jest współtwórcą korpusu Niemieckiego Języka Migowego (DGS) i od wielu lat prowadzi wraz ze swoim zespołem badania umożliwiające coraz bardziej szczegółową analizę i opis lingwistyczny DGS. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspierał Pracownię Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego przy tworzeniu korpusu Polskiego Języka Migowego. Jest także trenerem tłumaczy od wielu lat współpracującym z efsli.

Prof. Rathmann przyjechał do Warszawy w ramach swojego projektu “Language plasticity in PJM signers in the context of IS communication” realizowanego we współpracy z Pracownią Lingwistyki Migowej, mającego na celu badanie umiejętności członków polskiej społeczności g/Głuchych posługiwania się International Sign. Dzięki uprzejmości Pracowni udało nam się zorganizować  specjalnie dla nas – tłumaczy – spotkanie z profesorem poświęcone tematom interesującym z naszego, tłumaczeniowego punktu widzenia. 

Wykład będzie tłumaczony na PJM.

Polecamy!!!

Nasi Przyjaciele