Intermedia 2019

Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Intermedia 2019

18 Wrzesień 2019 - 09:00 - 20 Wrzesień 2019 - 18:00

Intermedia to grupa badawcza założona w 2014 r. przez naukowców z czterech polskich uniwersytetów, prowadzących badania w zakresie przekładu audiowizualnego oraz dostępności mediów dla osób z dysfuncjami wzroku i słuchu. Naszym celem jest podejmowanie wspólnych inicjatyw naukowych, takich jak projekty badawcze i organizacja konferencji poświęconej przekładowi audiowizualnemu. Wspólnie chcemy przyczynić się do rozwoju badań nad przekładem audiowizualnym i metodologii badawczej (między innymi dzięki prowadzeniu badań eksperymentalnych na przykład z zastosowaniem okulografii). Staramy się odkrywać nowe tereny badawcze w dziedzinie przekładu audiowizualnego (takie jak choćby respeaking czy badanie korelacji między pamięcią operacyjną a przetwarzaniem treści w audiodeskrypcji). Mamy nadzieję, że dzięki naszej współpracy i podejmowanym inicjatywom wyniki badań nad przekładem audiowizualnym i dostępnością mediów dla osób niewidomych i niesłyszących przełożą się na konkretne efekty – takie jak wyższa jakość tłumaczeń, lepsza dydaktyka przekładu, czy też zwiększona dostępność mediów dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi.

Międzynarodowa Konferencja Tłumaczeń Audiowizualnych INTERMEDIA obejmuje tematycznie zarówno teoretyczne jak i praktyczne aspekty rozumianego szeroko przekładu audiowizualnego, jednocześnie podejmując próbę ich lepszego zintegrowania. Zostanie on poprzedzony warsztatami 18 września.

Będziemy również organizować dwa wydarzenia mnożnikowe na temat interlingwalnych napisów na żywo z respektowaniem we współpracy z ILSA Project. Konferencję wspierają Polskie Stowarzyszenie Tłumaczy Audiowizualnych oraz Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Przekładem Ekranowym.

 

Nasi Przyjaciele